Neden Explore Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer?

Yurt dışı eğitim ve kariyer danışmanlığı bünyesinde 2002 yılından bu yana var olan deneyimimizi, en başarılı ve bilinçli bir şekilde analiz edip sizlere aktarmayı hedef edinmekteyiz.

Siz katılımcılarımızla ilk tanışma anımızdan itibaren sürekli en doğru ve güler yüzlü danışmanlığımız devam etmektedir. Bu sayede sizi daha yakından tanıyarak size özel bireysel bir hizmet verebilmekte, gereksinimlerinizi en verimli şekilde karşılayabilmekteyiz.

Work and Travel in USA Programı Nedir?

Dünyanın farklı coğrafik yapı ve kültürlerine sahip ülkelerinde yaşayan üniversite öğrencilerinin üniversite akademik yaz tatillerini Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışarak ve gezerek değerlendirmelerini sağlayan Amerikan Hükümeti tarafından denetlenen bir kültürel değişim programıdır.

Bu Programa Katılabilir miyim?

YÖK tarafından örgün öğrenim olarak tanınan 4 senelik üniversitelerde tam zamanlı öğrenci iseniz bu program tam size göre.

Türkiye’de ve Dünyada Work and Travel’a Katılım Nedir?

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 130.000 üniversite öğrencisi bu tecrübeyi yaşamaktadır. 2015 yaz döneminde programa İrlanda’dan 6768, Bulgaristan’dan 5537, Çin’den 5149, Romanya’dan 4724 ve Türkiye’den 4094 üniversiteli katılmış ve Türkiye sıralamada beşinci olarak yerini almıştır.

Hangi Dönemde Amerika’da Bulunabilirim?

Eğitim gördüğünüz üniversitenizin akademik olarak belirlenmiş okul başlangıç ve bitiş tarihleri çerçevesinde; programa katılmak için kayıt yaptırdığınız anda kendi belirlediğiniz tarihler arasında en az 2 ay en fazla 4 ay çalışabilir ve vize bitiş tarihinizin sonrasında 30 gün turist statüsünde gezebilirsiniz.

Programın Kariyerime Ve Sosyal Hayatıma Ne Gibi Katkıları Olacaktır?

Birçoğu deneyim ya da özel eğitim gerektirmeyen sezonluk işlerde çalışarak;

 • Elde edeceğiniz gelir sayesinde kendi ayaklarınız üzerinde durabilecek,
 • Yepyeni arkadaşlıklar kurabilecek,
 • İş arkadaşlarınız, müşterileriniz ve edindiğiniz sosyal çevrenizle sürekli İngilizce konuşarak var olan İngilizce seviyenizi ve aksanınızı geliştirebilecek,
 • Amerika’da görmek istediğiniz yerleri ziyaret edip anılarınız arasına belki de en unutulamayacaklarını yaşadıklarınızla çekeceğiniz fotoğraf ve kamera görüntüleriyle ekleyebilecek,
 • Hem Amerikan kültürü hem de sizin gibi bu programa dünyanın diğer ülkelerinden katılan üniversite öğrencilerinin kültürleri hakkında bilgi edinebilecek,
 • Öğrencilik hayatınız süresince iş deneyimi elde edebilecek,
 • Ve programda bulunduğunuz süre içerisinde tanıştığınız herkese Türk Kültürünü en güzel şekilde tanıtabileceksiniz.

Ne Tür İşlerde Çalışabilirim?

Vasıf ve iş deneyimi gerektirmeyen sezonluk turizm ağırlıklı işlerde görev alabilirsiniz.

Otel, restoran, eğlence parkı, doğal parklar, marketler, su parkları, mağazalar gibi sezonluk işlerde İngilizce seviyeniz ve işe başlama tarihleriniz doğrultusunda sizin için en uygun işe kendi istekleriniz ve danışmanlarımızın bilgilendirmeleriyle yerleştirilebilirsiniz.

İkinci Bir İşte Çalışabilir Miyim?

Explore danışmanlığı aracıyla yerleştirildiğiniz işi aksatmadığınız ve DS Sponsorunuz tarafından onaylandığı sürece ikinci bir işte çalışabilmektesiniz. Ayrıca yerleştirildiğiniz iş yerine geçtiğimiz sezonlarda gitmiş öğrencilerimizle de görüşmenizi sağlayarak ikinci iş alternatiflerini gitmeden önce öğrenebilirsiniz.

Gelirim Ne Kadar Olacak?

Work and Travel in USA kültürel değişim programı bünyesinde katılımcıların saatlik geliri 5 ile 15 Amerikan Doları arasında olmakta ve haftada 20 – 40 saat civarında çalışmaktasınız.

Genel olarak bazı işyerlerinde, haftalık çalışma süresi 40 saati geçebilmekte ve katılımcılar bu durumda mesai ücreti olarak normal saatlik gelirlerinin 1,5 katını kazanabilmekteler.

Nerede Konaklayacağım?

İş seçiminiz sırasında o işyerine yerleştirildiğiniz takdirde nerede konaklayacağınızın da bilgisi verilmektedir. Otel, apartman dairesi, ev ve yurt gibi güvenli, maliyeti düşük ünitelerde konaklayabilirsiniz.

Program Ücretine Neler Dâhildir?

 • Sürekli güler yüzlü ve bilinçli Explore danışmanlığı
 • İş ve konaklama yönlendirmeniz
 • Program süresince sağlık sigortanız
 • Tüm önemli adımlardan önce anlaşılır şekilde organize edilecek Türkçe oryantasyon
 • Amerika’da yasal olarak çalışmanızı sağlayacak DS2019 formunuz
 • Türkiye’de havaalanına vardığınız andan itibaren yapmanız gerekenler hakkında sözlü ve yazılı bireysel bilgilendirme
 • Amerika’da iken 24 saat ulaşabileceğiniz acil destek hattı
 • Vize başvurunuz için eksiksiz danışmanlık
 • En uygun bütçeli uçak bileti bulma konusunda danışmanlık

Program Katılım Ücreti Dışında Ek Masraflarım Ne Olacak?

 • Uluslararası kimlik belgeniz olan pasaport çıkarma harcı (lütfen Explore danışmanlarıyla görüşmeden pasaportunuzu çıkartmayınız.)
 • Uçak bileti ücretiniz. (Lütfen Explore danışmanlarıyla görüşmeden uçak biletinizi satın almayınız.)
 • Amerikan Konsolosluğu vize harcı
 • SEVIS ücreti
 • Cep harçlığınız

J1 Vizesi Nedir?

Amerikan hükümetinin uyguladığı kültürel değişim programı vize türüdür.

SEVIS Nedir?

Student Exchange Visitor Information System

Öğrenci Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi

Katılımcıların DS 2019 formlarıyla paralel olan ve Amerika’ya giriş yaptıkları andan itibaren ülkelerine döndükleri ana kadar bilgilerinin toplandığı ve takip edildiği bir sistemdir.

Amerika’ya giriş yaptığınız günü takip eden 3 gün içerisinde Explore danışmanlarının size anlatacağı şekilde SEVIS kaydınızı güncellenmeniz gerekmektedir.

Açık Öğretim Fakültesinde Eğitim Görüyorum, Bu Programa Katılabilir Miyim?

Açık öğretim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünde eğitim gören öğrenciler bu programa katılabilirler.

Akademik Başarım Ne Kadar Önemli?

Amerikan konsolosluğu vize görüşmeniz sırasında kararı belirleyen en önemli etkenlerden biri kendinizi ve programa katılım amacınızı ifade ediş şeklinizdir. Bunun yanı sıra akademik başarınız yani not ortalamanız ve İngilizce bilginiz de vize sonucunuzu etkileyecektir.

Dönüşte Yapmam Gerekenler?

Lütfen döndüğünüz andan itibaren en fazla 2 hafta içinde Explore Ofisimizi ziyaret ederek ya da e mail atarak bize döndüğünüz ve paylaşmak istediğiniz anılarınızı iletiniz.

Amerika’da çalıştığınız süre içersinde aldığınız maaşınızdan kesilen vergilerinizi alabilmek için neler yapmam gerekmektedir?

Explore ofisine;

 • Her iş yerinizden aldığınız payslib (ödeme çeki)
 • DS 2019 formunuzun fotokopisi
 • Pasaportunuzda bulunan J1 vizeli sayfanın fotokopisi
 • Sosyal güvenlik kartınızın fotokopisi
 • Orijinal W2 formunuz (Türkiye’ye dönüşünüzü takip eden Ocak ayı itibariyle işvereniniz tarafından sizin belirttiğiniz adrese gönderilecektir.)
 • Explore ofisinden alacağınız sizin tarafınızdan doldurulup imzalanacak vergi iadesini başvuru formunuz.
Scroll to Top
Scroll to Top