Sertifika programları mesleki bir dalda uzmanlaşmaya yönelik ve daha çok pratiği artırmayı amaçlayan eğitim programlarıdır. Pek çok sertifika programının sonunda özellikle Amerika’da staj imkânı da verilmektedir. Bu sayede eğitim aldığınız program sonunda okul tarafından onaylanan süre boyunca maaşlı çalışma izniniz de olacaktır.

Sertifika programları özellikle lisans ya da yüksek lisans eğitimi almaya zamanı, not ortalaması, yabancı dil seviyesi ya da bütçesi yetmeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Buna ek olarak mezun olduğu alanda çalışmak istemeyip kariyerine farklı sektörde yön çizmek isteyen kişiler tarafından da oldukça tercih edilen bir eğitim yoludur.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı tabloya göre Türkiye genelinde, 2012 yılı içinde, 18 – 65 yaş aralığında;

  • Eğitim durumu bilinmeyen kişi sayısı 1.740.979
  • Lise veya dengi okul mezunu kişi sayısı 12.096.830
  • Yüksek okul veya fakülte mezunu kişi sayısı 5.913.187
  • Yüksek lisans mezunu kişi sayısı 416.741
  • Doktora mezunu kişi sayısı ise 122.619’dir.

Ülkemizde lise mezunlarının %50’den fazlası eğitimine çeşitli nedenlerden dolayı devam edememektedir. Bununla birlikte yine üniversiteden mezun olduğu bölümle ilgili bir işte çalışmayan pek çok kişi de farklı alanlara yönelmektedir.  Sertifika özellikle bu kişilerin kariyer hayatlarında ilerlemelerini sağlayan en önemli ara programlardan biridir. Özellikle yurt dışında iyi bir üniversiteden edinilen sertifika pek çok iş imkânını da beraberinde getirir.

Sertifika programları bölüm adları olarak lisans ve yüksek lisans programlarıyla benzerlik gösterir. Hatta çoğu, ilgili lisans dersleriyle aynıdır.

Yılın her günü kayıt yaptırabileceğiniz ve başlayacağınız sertifika programları daha sık başlama tarihi olması sayesinde sizin zaman kaybetmeden eğitiminize başlamanızı sağlar.

Bazı okullarda IELTS ya da TOEFL sınav sonuçları talep edilmemekle birlikte lise mezunu olmanız bir sertifika programına katılmanız için yeterlidir.

Bu programlar en az 4 hafta – en fazla 24 aylık dönemler halinde düzenlenir.

 

 

Scroll to Top
Scroll to Top