Work and Travel yani kısaca WAT ya da SWAT, üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri süresince Amerika Birleşik Devletlerinde kalmalarına ve ülkenin kültürünü ve yaşam tarzını yakından tanımalarına ve deneyimlemelerine imkân sağlayan, bunu yaparken masraflarını karşılayabilmeleri amacıyla belirli işlerde çalışmalarına izin veren kültürel değişim amaçlı bir seyahat ve çalışma programıdır.

Work and Travel (WAT) Programı, Amerikan Devlet Bakanlığının kontrolünde sadece yetki belgesi olan destekleyici kurumlar tarafından yürütülebilen bir programdır. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 130.000 üniversite öğrencisi bu tecrübeyi yaşamaktadır. 2015 yaz döneminde programa İrlanda’dan 6768, Bulgaristan’dan 5537, Çin’den 5149, Romanya’dan 4724 ve Türkiye’den 4094 üniversiteli katılmış ve Türkiye sıralamada beşinci olarak yerini almıştır.

Work and Travel programı aracılığıyla yaz mevsiminin başlamasıyla ABD’de turizm ve hizmet sektöründe ortaya çıkan sezonluk işgücü açığı karşılanırken, öğrenciler de yeni bir kültürü tanıma, İngilizcelerini geliştirme, çalışma hayatını tanıma ve para kazanarak kendi ayakları üzerinde durabilme fırsatı elde eder. Öğrenciler program süresince oteller, restoranlar, eğlence parkları, kamplar, fuarlar, ulusal parklar ve tatil köyleri gibi birçok farklı sektörde çalışabilir. Programa katılan öğrenciler yaptıkları işin niteliğine göre saatlik 5$ ile 15$ arasında gelir elde edebilirler.

Work and Travel programı, güney yarım kürede yaşayan öğrenciler için; 01 Mayıs’ta başlayıp 01 Ekim’de sona erer ve programa katılan öğrenciler ABD’de en fazla okullarının resmi kapanış ve açılış tarihleri arasında çalışabilir. Öğrencilerin talep ettikleri işlere ve işverenlerin ihtiyacına göre haftalık çalışma saatleri 20 ile 40 saat arasında değişmektedir. Work and Travel programına katılacak öğrenciler J-1 vizesi alır, J-1 vizesi öğrenciye program süresince ABD’de yasal çalışma izni verir. Ayrıca 4 aylık yasal çalışma süresine ilave olarak, öğrenciler sadece seyahat ve tatil amaçlı olarak lisans eğitimlerini etkilemediği sürece 30 gün (Grace period) daha ABD’de kalabilir.

Work and Travel Ne Değildir?

Work and Travel programı her üniversite öğrencisinin en az 1 kere katılması gereken bir hayat deneyimi programı olmakla birlikte; öğrencinin gerçekçi beklentilerle ve programın kapsamını bilerek, anlayarak Amerika’ya gitmesi oldukça önemlidir. İlk yıllarda sadece Amerika’da yasal olarak çalışma hakkı veren belgenin getirilmesini sağlayan birkaç şirket tarafından sunulan program, artık iş bulma hizmetinin yanı sıra diğer pek çok hizmetin de bir paket halinde sunulduğu bir program durumuna geldi.

Work and Travel programı bazen yanlış anlaşılmaktadır.

Bu program müşteri memnuniyeti yaratmaya çalışılan bir turistik gezi programı değil, kültürel değişim tabanında bir çalışma programıdır. İşverenler ve o işletmelerde çalışan diğer kişiler, gelen öğrencileri misafir olarak değil, hangi üniversitede ve hangi bölümde okuduğuna ya da başarılarına bakmaksızın bir çalışanları olarak algılar; onlardan mesai saatlerinde üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yapmalarını ister.

Öğrenci, programı bir gezi programı gibi değil gerçek hayatın bir parçası olarak benimsemek durumundadır. Program süresince işi, evi, iş arkadaşları gibi birçok farklı alanda sorunlarla karşılaşması olasıdır. Bu sorunlar karşısında sponsor firmalardan destek alarak problemlerini çözmeleri, ek olarak bir çoğu ile de bir reşit olarak tek başlarına mücadele etmeleri gerekmektedir. Program öğrenciyi eğlendirmeyi değil, onu gerçek hayatla tanıştırmayı amaçlamaktadır.

Bu sebeplerden Explore olarak bizler öğrencilerimizi program hakkında en doğru şekilde bilgilendirme taraftarıyız. Programı abartılı garantiler ve sözlerle süsleyerek tanıtmak, hem kişinin farklı beklentilerle programa katılmasına yol açacak hem de öğrenci için hayal kırıklarına sebebiyet verecektir. Work and Travel programı bir danışmanlık şirketinin doğrudan müdahale edemeyeceği çok sayıda faktöre bağlıdır.

WAT programına katılarak, kendi kültürünüzü Amerika’da temsil eder, Amerikan kültürünü yakından tanıma ve Amerika’da bulunan diğer ülke insanları ile de tanışma ve kaynaşma fırsatı elde etmiş olursunuz.

Genç bir üniversite öğrencisi olarak; Amerikalıların nasıl yaşadığı, çalıştığı ve eğlendiği konusunda sizlere birebir fikir kazandıracak bir deneyime adım atmış olursunuz.

Program, Amerika’da bulunduğunuz süre içinde yaşam masraflarınızı kısmi de olsa karşılayacak parayı kazanırken, yaşam portföyünüze bir iş deneyimi eklemenize ve kendinizi pozitif yönde geliştirmenize de ciddi katkıda bulunacaktır. İş deneyimi ve çalışma disiplini kazanarak, çalışma ve kazancınızı yönetme becerileriniz gelişirken İngilizcenizi de yaşam içinde kullanarak geliştirme imkânı bulacaksınız. Çalışma döneminden sonra siz de pek çok öğrenci gibi kendi kazancınızla araba satın alabilir, araba kiralayabilir, kazandığınız parayla Amerika’nın en popüler bölgelerini gezebilir, eğlenebilir ve elektronik-giyim alışverişlerinizi Türkiye’den daha uygun fiyatlarla Amerika’dan yapabilirsiniz.

Siz de bu programa katılarak İngilizcenizi geliştirebilir farklı kültürlerden pek çok dost edinebilir ve bol bol gezebilirsiniz.

Scroll to Top
Scroll to Top