Demi Pair Programı Nedir?

Demi Pair programı, Avustralya’da Yoğun İngilizce Programlarına katılırken (Genel İngilizce, Akademik İngilizce, İş İngilizcesi, IELTS ve Cambridge hazırlık) aynı zamanda Avustralyalı bir ailenin çocuklarına bakarak, hafif ev işlerinde aileye yardım edeceğiniz bir programdır. Bu sayede hem Avustralya kültürünü tanımanıza, hem de kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yetecek kadar kazanç sağlayabilirsiniz. Dil okulunda alacağınız dil eğitiminin yanı sıra aileye vereceğiniz bu hizmetleriniz karşılığında; konaklama ve yemek için ücret ödemeyecek, ek olarak aileden ihtiyaçlarınızın için haftalık 120 – 150 AUD arasında cep harçlığı alacaksınız. Demi Pair’in kazancı Avustralya hükümeti tarafından belirlendiği için haber verilmeksizin değişiklik yapılabilir.

Pazartesi – Cuma günleri arasında (08:30–12:50 veya 9:40–14:30) Yoğun İngilizce programlarına katılabilir ve geri kalan zamanlarınızda aileye yardımcı olabilirsiniz. Tüm yıl boyunca her gün kurslara kayıt yaptırabilirsiniz.

Program Katılım Koşulları Nelerdir?

 • 20 yaş ve üzeri, çocuk bakımı üzerine deneyim sahibi (bu deneyimlerini kanıtlayan en az 2 referans mektubu istenecektir)
 • Orta seviyede İngilizcesi olan (Eğer İngilizceniz yetersizse, öncesinde dil eğitimi alabilirsiniz)
 • Ehliyeti olan
 • İlk yardım üzerine sertifika sahibi, çocuk bakımı üzerine diploma sahibi olan bireyler bu program için potansiyel adaylardır.

Aile eşleşmesi nasıl oluyor?

Başvurunuz itibariyle bir giriş testine tabii tutulacaksınız ve okul yetkilisi ile telefon veya skype üzerinden mülakata gireceksiniz. Bu uygulama, sizlerin programa uygunluğunu belirlemekte yardımcı olmaktadır.

Bu programa katılacak adayların iyi niyet, hassasiyet, motivasyon ve sorumluluklarını iyi bilmeleri ve uygulamaları gerekmektedir. Aynı durum adayımızı kabul edecek aile için de geçerlidir. Adayımız, aynı zamanda aile kurallarına uyum sağlayabilmelidir.

Sizin ve ailelerin istekleri ve özellikleri belirlenerek eşleştirme yapılır.

Aileyle yapacağınız mülakat öncesi, size aile ile ilgili genel bilgi, çalışma saatleri ve sizden beklentileri hakkında detaylı bilgi sağlayacaktır.

Ne kadar süre önce başvurmalıyım?

Aile bulunması ve eşleştirme süreci, programa kabul edilmeniz, tüm evraklarınızın ve yapmanız gereken tüm işlemleri tamamlamanız zaman alacağından dolayı, Avustralya’ya gitmek istediğiniz tarihten en az 4-5 ay öncesinde başvuru yapılmalıdır.

Demi Pair programı kapsamında hangi şehirlere gidebilirim?

Demi Pair programı için yoğun olarak Sidney tercih edilmektedir. Buna ek olarak Adelaide ve Brisbane şehirleri için de geçerlidir.

Dil seviyem yeterli düzeyde değilse!

Okul tarafından yapılan dil seviye testinden yeterli seviyede bir sonuç alamazsanız, aile ile olan çalışmanıza başlamadan önce 2 – 4 hafta Extra Yoğun İngilizce programını tamamlamanız gerekecektir.

Aile bana ne gibi imkânlar sunar?

Avustralyalı bir aile size evlerini açar ve  kültürel tecrübe edinmenizi sağlar. Size ait odanız olur. Konaklama masrafı, yeme-içme gibi maliyetleriniz aile tarafından karşılanır. Ayrıca ailenin çocuklarıyla ilgilendiğiniz süre haftalık 15-20 saati aştığı takdirde, aile tarafında size ek cep harçlığı verilir.

Aileden ne kadar cep harçlığı alacağım?

Ailenin size sunacağı en büyük imkânların başında konaklama ve yeme içme masraflarınızın olmaması gelmektedir. Bununla birlikte yanında yaşayacağınız ailenin güvenli ve sıcak ortamında Avustralya kültürünü yakından tanıma fırsatı yakalarsınız. Aileden ihtiyaçlarınızın için haftalık 120 – 150 AUD arasında cep harçlığı alacaksınız. Demi Pair’in kazancı Avustralya hükümeti tarafından belirlendiği için haber verilmeksizin değişiklik yapılabilir.

Demi Pair Programı dâhilinde kaç saat çalışma iznim vardır?

Demi Pair programı kapsamında haftada ortalama 12 – 20 saatlik çalışma hakkı, sadece öğrenci vizesine sahip adaylar için geçerlidir.

Aileyi değiştirme hakkım var mı?

Türkiye’den veya Avustralya’ya gittikten sonra yerleştiğiniz aile ile sorun yaşamanız durumunda, öncelikle çözümü sağlanmaya çalışılacaktır. Eğer sizin dışınızda bir problem varsa 3 hafta içersinde yeni bir aileye yerleşmeniz için okulumuz tüm yönlendirmeyi yapılabilir. 

Demi Pair Programına ne kadar süre katılabilirim?

Programa en az 12 hafta, en fazla 1 yıl katılabilirsiniz.

Demi Pair Programı ve Aupair Programının farkları nelerdir?

 • Demi Pair bir dil eğitimi programıdır.
 • Demi Pair katılımcısı eğitim dışında boş kaldığı zamanlarda ailenin çocuklarıyla ilgilenir.
 • Aile ile en az geçireceğiniz süre 15-20 saattir.
 • Demi Pair programı sadece Avustralya için geçerlidir.
 • Aupair Programı ise kültürel değişim programıdır.
 • Aupair Programında öncelik aile ve çocuklarıyla ilgilenmektir. Kalan zamanında Amerikan Kültürü eğitim sertifika programlarına dâhil olabilirsiniz.
 • Çocuk bakımı süreniz haftada 45 saattir.
 • Aupair programı sadece Amerika için geçerlidir.

Avustralya’ya ne zaman gitmeliyim?

Avustralya’nın güney yarım kürede olmasından dolayı yaz dönemi Aralık ve Ocak aylarındadır ve ailelerin çoğunun tatilde olacağı unutulmamalıdır. Bu dönemde programa katılmayı planlayan katılımcılar için aile yerleştirme sürecinin varışları itibari ile yapılmasının garanti edilemeyeceği bilmelidir.

Avustralya varış sonrasında neler yapılacak?

Adayımızın programa katılımı öncesinde oryantasyon verilecektir.

Varış sonrası, Demi Pair Koordinatörü düzenli olarak aile ve katılımcı ile bağlantıda olacak, programın sorunsuz ilerleyip ilerlemediğini takip edecektir. Ek olarak program süresince, ihtiyaç olması durumunda aileye ve katılımcıya sürekli destek verilecektir.

Demi Pair Sorumlulukları Nelerdir?

 • Katılımcıların, Demi Pair ailesi için haftada 20 saat çalışma zorunluluğu bulunmaktadır. Çalışma saatleri ve görevler ailelerin durumlarına göre 4 – 5 saat değişiklik gösterebilir.
 • Demipair programı, ailenin çocukları üzerine kurulu bir programdır. Çocuk bakımı programları, çocuğu okula hazırlama, okula bırakma veya okuldan alma, aktiviteler düzenleme, yemek hazırlama, ev ödevlerinde yardım etme ya da banyoya hazırlama gibi işleri içerebilir. Hafif ev işleri, çamaşır, temizlik, ütü yapmak, yemek pişirmek veya alışveriş görevler arasında yer alabilir.
 • Katılımcı sosyalleşme ve dinlenme için hafta sonlarını kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilir. Bununla birlikte, aile hafta sonlarında katılımcımızdan çocuk bakıcılığı yapmasını da isteyebilir. Bu konuda ailelerin ve katılımcılarımızın karşılıklı anlayışı ve esnekliği esastır.

Demi Pair programına erkek adayları da kabul ediyorlar mı?

Erkek adaylar Avustralya Demi Pair programına ne yazık ki kabul edilmiyor. Bu program sadece bayanlara özeldir

Scroll to Top
× WhatsApp İletişim Hattı